Dostępność stron urzędów i instytucji publicznych to wymóg prawny

Budowę użytecznego serwisu wcale nie powinno się zaczynać od zaprojektowania grafiki. Należy się raczej skupić na projektowaniu zorientowanym na użytkownika. To swoista rewolucja w podejściu do e-commerce, która czyniła właśnie z interfesju graficznego pierwszy krok planu marketingowego.

Ale użyteczność stron wymaga najpierw zdefiniowana celów, jakim mają one służyć: informacji czy reklamie prowadzącej do sprzedaży. Następnie trzeba określić grupę docelowego działania i pod nią dobierać moduły, funkcje, aplikacje. Serwis należy przetestować w popularnych przeglądarkach (Internet Explorer, Mozilla Firefox, Opera) systemach operacyjnych (Windows, Linux) i w różnej rozdzielczości.

Po uruchomieniu witryny jej twórcy i administratorzy nie mogą być głusi na głosy i opinie użytkowników. Powinni je - w miarę możliwości - wdrażać.

Oryginalny layout nadaje się świetnie do promowania nowych produktów i usług. Natomiast firmowa strona z wyszukaną szatą graficzną już nie jest dobrym rozwiązaniem. Nietypowe menu, nadmiar technologii Flash, za długie intro - to może zniechęcić klientów poważnej firmy.

Również ważna jak użyteczność jest dostępność stron. Internet ma służyć wszystkim, w tym także osobom niepełnosprawnym. Dlatego witryny muszą być wyposażone w funkcje i narzędzia umożliwiające takim ludziom przeglądanie i korzystanie z ich zawartości.

dostępnośc stron